piątek, 6 czerwca 2008

post-atomowa rodzina

W ubiegłą niedzielę, w Dzień Dziecka chłopcy obchodzili swoje pierwsze urodziny. Spędziliśmy je głównie na placu zabaw - ze względu na nich i trochę w pobliskiej restauracji - ze względu na nas, a raczej nasze żołądki. Była nas siódemka: chłopaki, my tzn. rodzice, Weronika - ich przyrodnia siostra oraz moja kuzynka z 4-letnim synem.

Moja mama złożyła im życzenia w czwartek i potem się już nie odezwała, ponieważ wyjechała na ślub mojej siostry, który odbył się w sobotę na Mazurach. Próbowałam przekonać ją, żeby w niedzielę po południu pojawiła się jednak u nas, ale powiedziała, że musi zostać na poprawinach, "bo inaczej rodzina pana młodego się na nią obrazi". Najwyraźniej zdaje sobie sprawę, że my się na nią nie obrazimy. Moja córka, Weronika też była na tym ślubie i weselu, ale na szczęście postawiła sobie za priorytet być na urodzinach braci.

Nota bene, moja siostra ustalając datę ślubu nie tylko nie wzięła pod uwagę pierwszych urodzin swoich jedynych siostrzeńców, ale również umknął jej fakt, że nasz brat właśnie w tym czasie miał zostać ojcem. Nie muszę chyba dodawać, że, ani my, ani mój brat z małżonką i 3-tygodniową córeczką nie wybraliśmy się na to wesele oddalone o kilkaset kilometrów.

Druga babcia w ogóle się nie odezwała, że nie wspomnę już o obu dziadkach i cioci - świeżo upieczonej mężatce. Na pocieszenie dodam, że mój brat - wujek i świeżo upieczony ojciec - zadzwonił wieczorem z życzeniami dla jubilatów.

Pamiętam z dzieciństwa jak moja mama z przekąsem mówiła o powtórnych małżeństwach, w których są dzieci "twoje, moje i nasze". Sama żyję w takim związku tzn. mamy dziecko moje i dzieci nasze. Ale ponieważ oboje pochodzimy z "rozbitych rodzin", problem się pogłębia i dotyka już nie tylko nas, ale niestety również relacji dziadkowie - wnukowie. Dodam jeszcze, że moja kuzynka, ta z 4-letnim synkiem, jest samotną matką. Nie pozostaje mi chyba nic innego jak uznać to wszystko za smutny znak naszych czasów i mieć nadzieję, że jednak uda nam się wychować nasze dzieci do życia w funkcyjnych rodzinach, że założą szczęśliwe i trwałe stadła, a my będziemy dla naszych wnuków dobrymi babciami i dziadkami.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

samo życie ajanno, samo życie...- iwka

Anonimowy pisze...

Who knows where to download XRumer 5.0 Palladium?
Help, please. All recommend this program to effectively advertise on the Internet, this is the best program!